Műburger a jövő?

Műburger a jövő?
Egyik legkedvesebb francia filmem a Szárnyát vagy combját című vígjáték, az utánozhatatlanul zseniális Louis De Funes főszereplésével. Ő alakítja Charles Duchemin éttermi kritikust, aki miközben híres éttermi kalauzát készíti, konfliktusba keveredik régi ellenségével, Jacques Tricatel-lel, aki gyorséttermi birodalmával forradalmasítani akarja a francia gasztronómiát.
Tricatel hálózatához egy gyár is tartozik, itt állítják elő az éttermeibe szánt élelmiszereket, melyek mindegyike műanyag, semmi természetes hozzávalót nem tartalmaznak.
A film 1976-ban készült, és a forgatókönyvíró Claude Zidi biztosan nem gondolhatta, hogy fantáziájának szüleménye pár évtized múltán valóra válhat. Pedig nem túl rég egy holland tudósnak olyan húst sikerült előállítania, aminek minden összetevője mesterséges, vagyis természetes hozzávalót egyáltalán nem tartalmaz!
Ijesztő az ötlet, és erre az sem adhat magyarázatot, hogy bolygónk népessége rohamosan növekszik, így egy idő után nem lesz elég állat, aminek a húsát fogyaszthatnánk, ezért a tudósok jobban bíznak a mesterséges ételekben, mint abban, hogy a vegetarianizmus majd népszerűbb lesz.
A holland Maastrichti Egyetem kutatója, Mark Post megálmodta azt is, hogy az első „megreformálandó” étel a gyorséttermek kedvence, a hamburger lesz. A tudós fejébe vette, hogy 3000 darab vékony húscsíkot növeszt, úgynevezett Petri-csészében, amikhez végül szintén laboratóriumi körülmények között növesztett zsírszöveteket ad. A húst a kutató egyébként a vágóhidakon begyűjtött minták őssejtjeiből állítja elő úgy, hogy azokat folyamatosan cukorral, a fehérjék építőköveivel, zsírokkal, ásványi anyagokkal, valamint egyéb tápanyagokkal táplálja – olvasható a MediPresstől.
Jelenleg szerencsére a műhús előállítása roppant drága, egy kész húspogácsa ára mintegy 200 000 font (körülbelül 70 millió forint). Ráadásul Dr. Post eddigi leghosszabb ilyen módon előállított húsdarabja még csak 2,5 centis volt, de a tudósok szerint akár egy éven belül egy valódi hamburger is elkészülhet így.
Az említett francia film forgatása óta majd 40 esztendő telt el, s a fikció életre kelni látszik. Ennek ellenére remélem, újabb 40 év múlva nem úgy kezdődnek majd az ételreceptjeink, hogy végy 30 deka műbélszínt, 20 deka műgombát, 3 műtojást, 2 deci műtejszínt és így tovább….