Hozzávalók:
30-35 dkg szárazbab, kb. 90 dkg nyers füstölt csülök (csont nélkül 60 dkg), 2-3 sárgarépa (30 dkg), 1-2 petrezselyemgyökér (20 dkg), 1 kis darab zeller (15-20 dkg), 1-2 vöröshagyma, 2-3 babérlevél, fél kiskanál csípős Piros Arany vagy Erős Pista, 2 ág zellerzöld, 30 dkg szeletelhető házikolbász (füstölt is lehet), fakanálnyi zsír, 3 evőkanál finomliszt, 4-5 gerezd fokhagyma, 1 evőkanál jóféle pirospaprika
a csipetkéhez:
1 tojás, 10-12 dkg finomliszt, csipetnyi só
a tálaláshoz:
tejföl
1. A babot átválogatjuk, megmossuk, majd éjszakára hideg vízbe áztatjuk. A csülköt is hideg vízbe áztatjuk, hogy véletlenül se legyen túl sós, de az is jó, ha megfőzzük és levében hűlni hagyjuk.
2. Másnap mindkettőt leszűrjük, leöblítjük. A csülköt, – ha nem főztük meg előre -, egy szűk szájú fazékba vagy bográcsba tesszük, és kb.4 liternyi vízzel fölöntjük. Akkor jó, ha a húst éppen ellepi – azért kell szűk szájú edény, hogy ne kelljen a szükségesnél több vízben főzni a csülköt. Amint forr, a tüzet mérsékeljük alatta, és a húst lefödve félpuhára főzzük, ez kb. 1,5 óra.
3. A babot leszűrjük, hideg vízben föltesszük forrni. Amint forr, leszűrjük, leöblítjük. Tapasztalatok szerint ezzel a művelettel megelőzhető, hogy a bab később gyomorbántalmakat okozzon, de ha nincs idő vagy mód erre, akkor ki is hagyhatjuk. Ezután a babot a csülökhöz adjuk, ekkor kerül bele a zöldség, amit hasábokra, karikákra vagy félkarikákra, esetleg kockákra is vághatunk. (Ha előre megfőztük a csülköt, mint a videóban is, akkor a babot a füstölt lében tesszük fel főni.) A hagyma is kétféleképp kerülhet bele, vagy finomra aprítva, vagy csak félbevágva (ebben az esetben a főzés végén kivesszük belőle). A babérral és a zellerzölddel fűszerezzük, a csípős paprikakrémmel és ízesítjük, lefedjük, együtt megfőzzük.
4. Míg a hozzávalók puhulnak, a kolbászt, miután bőrét lehúztuk, karikákra vágjuk, és egy serpenyőben, az olvasztott zsíron megpirítjuk. Szűrőlapáttal kiemeljük. Visszamaradó zsírjából rántást készítünk: azaz a lisztet 1-2 perc alatt világosbarnára pirítjuk benne, majd a tűzről lehúzzuk, a pirospaprikát és a zúzott fokhagymát belekeverjük, és hűlni hagyjuk.
5. Elkészítjük a csipetkét is: a tojást a liszttel csipetnyit megsózva tésztává gyúrjuk, és apró borsónyi darabokra csipkedjük.
5. Amikor a bab is, a csülök is megpuhult, utóbbit a levesből kivesszük. A rántást egy kevés hideg vízzel vagy füstölt lével simára keverjük, a leveshez öntjük, többször megkeverve pár percig forraljuk, a csipetkét is belefőzzük. Megkóstoljuk, utánasózzuk, fűszerezzük.
6. Tálaláskor a csülköt kicsontozzuk, kockákra vágjuk, és a sült kolbászkarikákkal együtt vagy visszatesszük a levesbe, vagy rögtön a levesestányérokba rakjuk. A forró levest rámerjük, tetejét tejföllel meglocsoljuk, de az is jó, ha külön kínáljuk hozzá.
Jó tudni!
Jókai 1825 februárjában Észak- Komáromban (Révkomáromban) született, így leghitelesebbnek az a recept tekinthető, ami alapján errefelé főzik ezt a különleges bablevest. Jóllehet, ma az író rá sem ismerne a róla elnevezett fogásra, bizonyítékul íme egy idézet Draveczky Balázstól.
„…Közismert finomsága volt a füstölt malacköröm babba főzve”. Egyszerű, sűrű bablevesként került Jókaiék asztalára. Nem volt benne sem zöldség, sem kolbászkarikák, még csülökdarabkák és csipedett sem. Azokat mind-mind a későbbi, az ízesítés, a javítgatás, a szakácsi fortélyok és gazdagítás leleményezte, és főzeti ma is bele. S ízesítik, díszítik tejföllel, paprikás zsírcseppekkel. Ma már ahány receptkönyv és vendéglátóhely, annyi variációja van. A nagy mesemondó rá sem ismerne, amit ő írásaiban is hol „görögolvasó arany- vagy angyalbakkancs-csal”, meseszép költői névvel emleget. Mert mint mondta, olyan nagyszemű bab kell hozzá, mint a görög szerzetesek rózsafüzérje, és az omlós füstölt malacköröm színe arany, formára meg mint az angyalok lábbelije…”
8 főre
Elkészítési idő: 2 óra 30 perc + a bab és a csülök áztatása
Egy adag: 605 kcal
A recept elkészítése a YouTube-on is megtekinthető.